Slovenski kulturni praznik smo na Osnovni šoli Gustava Šiliha Maribor obeležili s proslavo v sredo, 7. februarja 2018. Osrednji del prireditve smo namenili Kekcu, saj otroški literarni junak v letu 2018 praznuje 100. obletnico. Odločili smo se, da je tako visoka obletnica priložnost, da tudi naši učenci zaigrajo Kekčevo zgodbo. V uvodu prireditve je Zdravljico zapel šolski zborček. Sledila je recitacija učencev, Anje, Ajle, Valentine in Ferdija s pesmijo Deček in sonce. Prisluhnili smo še zborčku posebnega programa Prešernove uglasbitve Pod oknom, ob mimiki Dejana, v vlogi Prešerna, ki je pod oknom nagovarjal dekle Mojco, v vlogi Julije. Kekčevo pesem »Kdor vesele pesmi …« je zapel učenec Albert. Nato je sledil osrednji del prireditve s predstavo Kekec. V glavnih vlogah so se preizkusili: Milan kot Kekec, Franjo kot Rožle, Amelija je odigrala Mojco, Adrijana je bila Tinkara ter Valentina, ki je bila Pehta. Koroščevo mati in očeta sta odigrala Maša in Dorotej. Ko je na koncu prinesel Kekec zdravilo za Mojco, so ga v vasi pričakali otroci. Poleg vseh nastopajočih iz Kekčeve predstave in recitacije so Kekca pričakali še učenci, Sergej, Barbara ter Lana. Vsi nastopajoči so skupaj veselo zaplesali ob zvokih Dorotejeve harmonike.

Simona Rap, knjižničarka